Haberler ve Duyurular

Kadınların geleceğine yatırım, ülkenin geleceğine yatırımdır

“Kadınların geleceğine yatırım, ülkenin geleceğine yatırımdır”

Kadınların toplumsal alanda ve iş dünyasındaki yerinin giderek güçlendiğini belirten Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk, “Atılan adımlar, oluşan farkındalık ve kaydedilen gelişim, bizi gelecek adına heyecanlandırıyor. Daha gidilecek çok yol ve atılacak çok adım var. Türkiye 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer alma hedefine ancak kadınların ekonomiye katkısını artırarak ulaşabilir. Kadınların geleceğine yatırım, ülkenin geleceğine yatırımdır. Aras Kargo’da, biz de bu bilinçle geçen yıl kadın çalışan sayımızı yüzde 6 oranında arttırdık ve böylece kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 16’ya yükseldi. Hedefimiz; bu oranı önümüzdeki yıllarda yüzde 20 bandının üzerine çıkarmak” dedi.

“HEDEFİMİZ; KADIN ÇALIŞAN SAYIMIZI DAHA DA ARTIRMAK”

İşe alımların yanı sıra tüm süreçlerde şirket içinde eşitlik sağlanana kadar, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceklerini belirten Bulduk, “2017 yılında kadın çalışan sayımızı yüzde 6 oranında artırdık. Böylece toplam çalışanlarımız arasındaki kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 16’ya yükseldi. Hedefimiz; bu yıl da kadın çalışan sayımızı arttırarak önümüzdeki yıllarda yüzde 20 bandının üzerine çıkarmak. Bu amaçla özellikle çalışan anneler için karne izni, aşı günü izni, süt izni gibi esnek saat ve gün uygulamaları geliştiriyoruz. Ayrıca yeni kadın çalışan aday öneren çalışanlarımıza ilgili adayın işe alınması durumunda prim veriyoruz. İş hayatında fırsat eşitliği ilkesinin de ötesine geçen ayrıcalıklar sunuyoruz. Kadınların geleceğine yatırım yapmanın, ülkenin geleceğine yatırım yapmak olduğunun farkındalığıyla hareket ediyoruz” dedi.

Kargo sektöründe örnek projeleri ile dikkat çeken Aras Kargo’nun kadın çalışan sayısını arttırmak için hayata geçirdiği uygulamaların bazıları şöyle sıralanıyor;

  • Okul çağında çocukları olan kadın çalışanlarına okulun ilk günü ve karne günlerinde yılda 4 tam gün idari izin veriliyor
  • Kadın çalışanlar okulun ilk ve son günü ile aşı günlerinde izinli sayılıyorlar
  • Yeni doğum yapan çalışanların süt iznini günde 2 saat olarak uygulanıyor
  • 1-3 yaş arası çocukları olan annelere, bebek bakımları için her gün 1 saat idari izin veriliyor
  • Anne çalışanlar bebekleri 3 yaşına gelene kadar cumartesi günleri çalıştırılmıyor
  • Genel Müdürlük, bölge ve transfer merkezlerinde hijyenik emzirme odaları bulunuyor
  • Anne çocuk sağlığı eğitimleri, Aras Akademi ile aile okulu ve aile eğitimleri, daha fazla kadın çalışan için öneri anketi gibi uygulamalar düzenleniyor.
  • Yeni kadın çalışan aday öneren çalışanlara ilgili adayın işe alınması durumunda prim veriliyor.
Haberlere Git