Haberler ve Duyurular

Aras Kargo çalışanları Türkiye’nin kıyılarını temizlemeye devam ediyor

Aras Kargo 3 yılda 2,5 ton atığın denize karışmasını önledi

Aras Kargo’nun yönetiminde esitlik var

Gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakmak için çalışan Doğa Dostu Araslar, Türkiye’nin dört bir yanındaki kıyıları temizliyor. Aras Kargo, Turmepa Deniz Temiz Derneği ile 3 yıldır gerçekleştirdiği kıyı temizliklerinde şimdiye kadar 2,5 tona yakın atığı çevreye kazandırdı.

Bu yılın son kıyı temizliğini Adana’da Seyhan Baraj Gölü kıyılarında gerçekleştiren Doğa Dostu Araslar, 45 kilogram plastik, 280 kilogram cam, 5 kilogram metal ve 15 kilogram kâğıttan oluşan toplam 345 kilogram atığı geri dönüşüme gönderdi.

14 bine yakın çalışanı, 4 binden fazla araç, 30 transfer merkezi, 13 bölge müdürlüğü ve 800’den fazla şubesiyle her gün 500 bine yakın gönderi taşıyan Aras Kargo, çevreye duyarlı uygulamalarıyla da sektörde fark yaratmaya devam ediyor.

Kıyılar Doğa Dostu Araslara emanet

Aras Kargo, 2014 yılında gönüllü çalışanlarından oluşturduğu Doğa Dostu Araslar platformu ile 3 yıldır Türkiye’nin kıyılarını temizliyor. TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ile birlikte yürütülen proje kapsamında önceki yıllarda İstanbul Kınalıada, Büyükada, Samsun, İzmir, Bodrum, Fethiye, Trabzon ve Van Gölü kıyılarını temizleyen Aras Kargo 2018 yılında bu kıyılara Antalya, İstanbul ve Adana lokasyonlarını da ekledi. Geçen hafta sonu yılın son kıyı temizliğinin düzenlendiği Adana’da Seyhan Baraj Gölü kıyılarında yer alan Menderes Adası piknik alanında 45 kilogram plastik, 280 kilogram cam, 5 kilogram metal ve 15 kilogram kâğıttan oluşan toplam 345 kilogram atığın denizlerimize karışması önlenerek geri dönüşüme gönderildi. Adana ile birlikte bu yıl toplam 540 kilo atık toplanmış oldu.

Bugüne kadar 2,5 tona yakın atık toplandı

Doğa Dostu Araslar, TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ile birlikte yürütülen çalışmalarla son 3 yılda, Türkiye’nin 11 farklı kıyısından topladığı atıkların denizlere karışmasını engelledi. Aras Kargo çalışanları, bu üç yıl içinde 1,175 kilogram plastik, 830 kilogram cam, 341 kilogram metal ve 132 kilogram kâğıt olmak üzere toplam 2,5 tona yakın atık topladı.

Karbon ayak izi azaltılıyor

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevre dostu uygulamalara büyük önem veren Aras Kargo, karbon ayak izini azaltabilmek için 2011’de filoya elektrikli araçlar dahil etmeye başladı. Aras Kargo bugün, Türkiye’nin en büyük yüzde 100 elektrikli ticari araç filosuna sahip kargo şirketin konumunda yer alıyor. Transfer merkezlerinde kullanılan LED aydınlatma ve fotosel sistemleri sayesinde, yüzde 25 enerji tasarrufu sağlanıyor. Tüm gönderilerde bio-bozunur özellikte kargo poşetleri kullanılıyor.

Haberlere Git