Haberler ve Duyurular

Aras Kargo %100 elektrikli ticari araç kullanan ilk Türk firması oldu

Küresel ısınmaya karşı mücadeleyi birincil öncelikleri arasında gören Aras Kargo, karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla BD Otomotiv ile işbirliğine giden Aras Kargo, BD Otomotiv'in elektrikli hafif ticari araç segmentinde yer alan eKangoo aracını filosuna kattı. %100 elektrikle çalışan araç sayesinde Aras Kargo, elektrikli araç kullanan ilk Türk kargo şirketi oldu.

Aras Kargo, sera gazı salınımını dolayısıyla karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarına devam ediyor. Aras Kargo'nun BD Otomotiv işbirliğiyle filosuna kattığı eKangoo elektrikli araç da, Aras Kargo'nun küresel ısınmayla mücadelesinde attığı önemli adımlar arasında yer alıyor.

Aras Kargo'nun eKangoo model elektrikli aracı %100 elektrikle çalışıyor. Araçların bataryasının tamamı şarj edildiğinde 110 km menzile çıkabiliyor. Yaklaşık 8 saatte şarj edilebilen elektrikli araçlar, Aras Kargo'nun parkına ve İstanbul geneline kurulacak şarj istasyonlarından şarj olabiliyor. Hızlı Şarj Noktası'nda da 30 dakika içinde % 20 - % 80 aralığında şarj edilebiliyor. Aras Kargo'nun eKangoo aracını 220V prizde şarj edebilmek de mümkün.

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, ‘' karbon ayak izini azaltmak için öncelikle benzinle çalışan arabalara karşı en çevreci alternatif olan elektrikli arabaları kullanıma soktuk. Sektörümüzde elektrikli araba ile hizmet veren ilk Türk kargo firmasıyız. Sektör olarak yeşil lojistik konusunda gidilecek yolumuz çok uzun. Ama bu konunun öncüleri arasında yer alan Aras Kargo olarak, çevreci uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi. Araçların ülkemiz şartlarına uyumunun ve verimliliğinin test edildiğini belirten Aras, “ Önümüzdeki dönemde elektrikli araç filomuzu daha da genişleteceğiz. Aras Kargo'nun stratejik planlamasında “çevre” var. Stratejik planlanma çerçevesinde gerek yakıt, gerekse çevreye verilen zararı minimize etmek amacıyla filosumuzu sürekli olarak gençleştiriyoruz. Ayrıca Hat Optimizasyon Projemiz ile karbon emisyonunun düşürülmesini hedefleyen çalışmalara da imza atıyoruz. Hem çevreye duyarlı, hem maliyet avantajı yaratacak hem de müşteri beklentisini karşılayarak kaliteden ödün vermeyecek iş modelleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, Aras Kargo ile yaptıkları işbirliği ile ilgili olarak: “Çalışmalarımızı enerji verimliliğine odakladık. Özellikle ticari araçların yaptıkları kilometrenin fazla olması, yakıt sarfiyatı ve karbon salınımının çokluğu sebebiyle de ticari araçlar konusuna ağırlık veriyoruz. Çünkü ticari araçlar ve otobüsler, toplam araç parkının % 1,5-2' sini oluştururken bu araçların karbon salınımı ve yakıt tüketiminde tüm pastanın % 25-30'unu oluşturuyor. Aras Kargo'nun çevreci vizyonu ile bizim enerji verimliliği odağımız paralelinde Aras Kargo ile işbirliğine gittik. Aras Kargo'nun yeni aracı eKangoo, Aras Kargo ailesinde büyük heyecan yarattı. Verimli işbirliğimizin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Haberlere Git