Kurumsal Yurt Dışı Hizmetlerimiz

Müşterimiz Olun Müşterimiz Olun
Müşterimiz Olun Müşterimiz Olun

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hizmetlerimiz

KKTC’deki müşterilerinize de hizmet veriyoruz!

KKTC’deki müşterilerinize bizi seçerek hızlı ve kolay gönderim yapabilirsiniz.

KKTC’ye 2 farklı şekilde kargo gönderisi yapabilirsiniz.

 • Eğer ticari bir firmaysanız ve ticari olmayan numune amaçlı bir kargo gönderiyorsanız; kargonuzu şubemize teslim ederken şubemiz tarafından gönderici ve alıcı adına düzenlenen KKTC proforma fatura belgesini doldurup şubemize teslim etmeniz veya kktcgumrukoperasyon@sube.araskargo.com.tr mail adresine kargo numarasıyla birlikte gümrük evrakı olduğunu belirterek mail göndermeniz yeterli olacaktır. Alternatif olarak tarafınızdan hazırlanmış proforma fatura ile de gönderi yapabilirsiniz. Örnek proformaya buradan ulaşabilirsiniz.

  Proforma fatura düzenlerken dikkat edilmesi gereken konular:

  a- Gönderinizin tek proforma faturada 300kg ve 10 adeti geçmemesi gerekir. 300kg’yi geçen gönderileriniz için ek proforma fatura ve çıkış şubemizce ek taşıma irsaliyesi düzenlenmelidir

  b- Tek proforma faturada ürün fiyatının 7.500 Euro’yu geçmemesi gerekir.

  c-Kısıtlamalı, izne tabi, denetime bağlı ürünler (kimyasal ürünler, gıda, ilaç, soğuk zincir ilaçlar, ürünler vb.) gönderi kapsamı dışındadır.

  d- Numune gönderilerde GTIP/HS kodu yazılması zorunlu değildir.

 • Eğer ticari firmaysanız ve ticari bir kargo gönderiyorsanız, mikro ihracat kapsamında; ürüne ait istisna (ihracat) faturası düzenlemeniz ve gönderi anında faturayı şubemize teslim etmeniz yeterli olacaktır. E-fatura ve e-arşiv fatura kullanıcıları KKTC gönderilerinde ürüne ait e-arşiv faturanın (gümrüklerde sadece e-arşiv fatura ile gümrük beyanı yapılabilmekte olup e-fatura mükellefi olsanız dahi faturayı e-arşiv olarak hazırlamanız gerekmektedir.) çıktısını alıp kaşe imza yaparak şubemize kargo ile birlikte teslim etmelidir. Mikro ihracatta proforma fatura zorunlu değildir.

  Ticari / Mikro ihracat gönderilerinizde Dikkat edilmesi gereken konular:

  a- Düzenleyeceğiniz ürün faturası ISTISNA/İHRACAT (İstisna Kodu: 301-11/1-a Mal İhracatı) statüsünde olmalıdır.

  b- İhracatçılar Birliği ve Gümrük mükellef kayıt süreçlerini tamamlamış olmalısınız.

  c- Gönderinizin tek faturada en fazla 300kg ve 10 adet olması gerekir. 300kg’yi geçen gönderileriniz için ek fatura ve çıkış şubemizce ek taşıma irsaliyesi düzenlenmelidir.

  d- Tek proforma faturada ürün fiyatının 7.500 Euro’yu geçmemesi gerekir.

  e- Kısıtlamalı, izne tabi, denetime bağlı ürünler (kimyasal ürünler, gıda, ilaç, soğuk zincir ilaçlar, ürünler vb.) gönderi kapsamı dışındadır.

  f- Ürün faturaları e-arşiv fatura olmalıdır.

  g- Fatura üzerinde GTIP/HS kodları, brüt ve net kilogram bilgisi, uluslararası teslim şekillerinden uygun olanın kısa kodu (EXW-FOB-FCA-CFR-CPT-CIF-CIP-DAP-DDP) ve menşei bilgisi bulunmalıdır.

  h- Aras Kargo mikro ihracat bilgi formunun doldurulmuş olması gerekmektedir. Aras Kargo bilgi formuna buradan ulaşabilirsiniz.

  i- Mikro ihracat bilgi formunun ve fatura kalemlerinin yer aldığı Excel dosyasının kktcgumrukoperasyon@sube.araskargo.com.tr mail adresine kargo numarasıyla birlikte gümrük evrakı olduğu belirtilerek mail gönderilmesi gerekmektedir.

KKTC’ye e-ticaret kapsamında ürün gönderilmek istendiğinde bilinmesi gereken en önemli kural; KKTC’ye ulaşan tüm kargoların fatura ve içerik kontrolü yapıldığı ve gümrük değerlendirmeleri sonucu kargonun gümrüğe tabi olup olmayacağı kararına gümrüklerin karar verdiğidir. Alıcısı bireysel müşteri olan kargolarınız KKTC gümrüklerinde gümrüğe tabi olur ise Aras Kargo olarak kargonuzun alıcısının şirketimizi yetkilendirmesi ve doğabilecek vergileri ödemesi sonrasında gümrük işlemlerini tamamlayıp gönderilerinizi alıcı adreslerine teslim edebilmekteyiz.

Gümrük İşlem Yetkisi ve Taahhütname Formu için tıklayınız