Lütfen Facebook Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen Twitter Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen Instagram Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen Linked Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen Youtube Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen Türkçe Sayfamız için Tıklayınız > Lütfen İngilizce Sayfamız için Tıklayınız >
Kargo Takip
Kaç Günde
En Yakın Şube
Ücret Hesapla
Kurye Çağır
2019 Aras Kargo Türkiye’nin Kıyılarını Temizliyor

Doğa Dostu Araslar 3 tondan fazla atığın denize karışmasını engelledi

Aras Kargo’nun doğayı koruma vizyonu doğrultusunda 2014’te oluşturduğu “Doğa Dostu Araslar” platformu, TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) iş birliğiyle üç yıldır Türkiye’nin tüm kıyılarını temizliyor.  Toplam 11 farklı lokasyondaki deniz kıyısından 3 tondan fazla atık toplayarak, ekolojik dengenin korunmasına önemli katkılar sağlayan Doğa Dostu Araslar, 2019 yılının son kıyı temizliğini Burgazada’da gerçekleştirdi.

Aras Kargo, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla çevre dostu ürünler ve doğaya saygılı iş süreçleri geliştirmeye devam ediyor. Toplam 4 binden fazla araç, 800’ün üzerinde şube, 28 transfer merkezi ve 14 bin çalışanıyla Türkiye’nin en geniş dağıtım ağına sahip kargo şirketi olarak hizmet veren Aras Kargo, çevreci uygulamalarıyla da birçok şirkete örnek olacak projelere imza atıyor.

Aras Kargo, bu vizyon doğrultusunda çalışanlarından oluşturduğu Doğa Dostu Araslar platformu ile Türkiye’nin kıyılarını temizliyor. TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında şimdiye kadar İstanbul Kınalıada, Büyükada, Samsun Atakent ve Tekkeköy, İzmir, Fethiye, Trabzon, Van Gölü, Bodrum, Adana Baraj Gölü ve Burgazada kıyılarını temizledi. 3 senede 500’den fazla Aras Kargo çalışanı ve aileleri, toplam 11 kıyıda 1,5 tondan fazla plastik, 1 tona yakın cam, 333 kilogram metal ve 169 kilogram kağıt olmak üzere denizlere telafisi imkansız zararlar verecek toplam 3 tondan fazla ton atık topladı. 

2019’un son kıyı temizliği Burgazada’da gerçekleştirildi

TURMEPA iş birliği ile hayata geçirilen projede, Aras Kargo çalışanları 2019’un son kıyı temizliğini Burgazada’da gerçekleştirdi. Aras Kargo çalışanları, Burgazada’da 9 kilogram kağıt, 22 kilogram plastik, 10 kilogram metal ve 4 kilogram cam atık toplayarak, toplam 45 kilogram atığın denize karışmasını önledi önledi ve bu sayede 212 LT su, 308 KWH enerji, 13 kg hammadde ve 0,4 LT petrol tasarrufu sağladı.

Burgazada’da yapılan kıyı temizliğine katılan Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, “Aras Kargo olarak amacımız, müşterilerimize en üst düzeyde hizmet vermeye devam ederken çevremize ve toplumumuza değer katacak projeleri de hayata geçirmek. Denizlerdeki kirlilik ciddi boyutlara ulaşarak hem deniz canlılarının hem de bizlerin sağlığını tehdit eden bir seviyeye ulaştı. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, denizlerde veya kıyılarda bulunan çöpler, çoğunlukla kara kaynaklı uygulamalardan kaynaklanıyor. Bu nedenle Doğa Dostu Araslar ve TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile üç yıldır ülkemizin kıyılarını temizliyoruz” dedi.

Aras Kargo olarak bu sorumluluğu büyük bir özenle taşıdıklarını ve çevreci uygulamalar konusunda önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Ayyarkın, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çevre odaklı çalışmalarımız bunlarla sınırlı değil. 2011 yılında Türkiye’nin en büyük elektrikli araç filosunu kurarak 8 yılda yaklaşık 6 bin tonluk karbon salınımını engellemekle kalmadık, 18 bin yeni ağacın doğada oluşturacağı faydayı sağladık. Transfer merkezlerimizde kullandığımız LED aydınlatma ve fotosel sistemleriyle yüzde 25 enerji tasarrufu elde ediyoruz. Ayrıca doğa dostu malzemelerden oluşan kargo poşetleri kullanıyoruz. Bunun yanı sıra bu yılın Ağustos ayında yılında Aras Kargo çalışanlarımızın çocukları TURMEPA’nın Nakkaştepe’deki merkezinde bulunan Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret edip gün boyu düzenlenen etkinliklerde hem eğlendi hem öğrendi. Bu çalışmalarımızla doğaya karşı görevimizi yerine getirirken bu konuda bir farkındalık oluşturmayı çok önemsiyoruz” diye konuştu.